Polska niestety, wraz z innymi sojusznikami tzw. Zachodu, przykłada rękę do tragicznego procederu odbierania ziemi na Ukrainie jej mieszkańcom. Aby zrozumieć tę tragiczną sytuację u naszego wschodniego sąsiada, konieczne jest poznanie faktów przysłoniętych rosyjską inwazją.

W cieniu działań militarnych na Ukrainie, w kraju tym zachodzą zmiany, które będą miały równie daleko idące konsekwencje dla przyszłości Ukrainy i jej mieszkańców jak obecna inwazja Rosji.

Od lipca 2021 roku, wielkie korporacje międzynarodowe na masową skalę wykupują ukraińską ziemię. W ciągu zaledwie pierwszych kilku dni od zniesienia zakazu na sprzedaż gruntów rolnych sfinalizowanych zostało 322 transakcji. Ziemię mającą niespotykaną na świecie wartość, kupują za, bądź co bądź, grosze. Żyzność ukraińskich czarnoziemów jest legendarna i legenda ta znana jest w świecie. Według niektórych źródeł, potencjał rolny Ukrainy nie ma sobie równych. Niestety pod wpływem nacisków ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2021 roku rząd ukraiński ogłosił promocje na grunty rolne. Te same grunty jakie po zajęciu Ukrainy przez ZSRS zostały ukradzione przez komunistów lokalnym właścicielom i następnie skolektywizowane w kołchozach.

Kolektywizacja ziem na Ukrainie dokonana przez bolszewików miała tragiczne skutki dla milionów. Niezliczone ilości ziemian (w tym polskich) została uwięziona, wymordowana lub wywieziona na Syberię. Skala obecnego zjawiska wykupywania tych właśnie gruntów rolnych jest równie niebywała. Według niektórych źródeł już ponad 70 procent gruntów rolniczych zostało wykupionych przez obce korporacje.

W operacji bierze udział wielu międzynarodowych graczy. Jednym z nich jest na przykład arabski inwestor Saudi Agricultural and Livestock Investment Company (SALIC), jaki za 242 milionów dolarów wykupił ukraińską spółkę rolniczą. Jak z dumą donoszą ukraińskie media, podczas wizyty Zełeńskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podpisano “umowy biznesowe” o wartości 3 miliardów dolarów.

Do inwestycji arabskich dołączyły również Chiny, wielkie korporacje amerykańskie, oraz firmy z innych krajów. Krótko mówiąc, cały świat rzucił się kupować Ukrainę. A wszystko w wyniku promocji ogłoszonej w 2021 roku. Cóż się dziwić, jak jest promocja, to pojawiają się klienci. W efekcie ponad 70 procent towaru poszło w oka mgnieniu.

I w ten oto sposób, już prawie wszystkie grunty rolnicze na Ukrainie zostały sprzedane. Rzec można Ukraińcy mieli większego pecha od nas – w chwili upadku ZSRS, zdecydowana większość gruntów rolniczych w Polsce była własnością polskich rolników. Naszej ojczyźnie szczęśliwie udało się uniknąć kolektywizacji i ziemia została własnością Polaków.

Ukraińcy nie mieli tego szczęścia. Ta sama ziemia, którą przed 100 laty bolszewicy ukradli lokalnym ziemianom (jak już wspomniałem, wielu z nich było Polakami) i przemienili na kołchozy, została teraz przez państwo Ukraińskie sprzedana bogaczom z całego świata.

Zatem po wyparciu rosyjskich najeźdźców, Ukraińcy będą mogli zatrudnić się u baronów międzynarodowej finansjery, aby pracować uprawiając ziemie w przeszłości należącą do powstałego w 1991 roku państwa ukraińskiego.

Ta sytuacja przypomina dziką prywatyzację w Polsce z lat 1990, gdy niezliczone zakłady produkcyjne wielu sektorów przemysłowych, poczynając od polskiej elektroniki, poprzez sektor maszynowy oraz przetwórstwo, kończąc na słynnych cukrowniach i nawet przemyśle monopolowym, zostały za bezcen sprzedane inwestorom zachodnim. Jeżeli jednak kogoś oburza dzika prywatyzacja w kraju z lat 1990, to musi zrozumieć, że jej skala była mikroskopijna w porównaniu do obecnej wyprzedaży ziemi na Ukrainie.  

Czy państwo jakie sprzedało większość swoich gruntów rolnych może istnieć?

Podczas gdy proceder sprzedawania ziemi trawa w najlepsze (a raczej dobiega już końca), Ukraina walczy z rosyjską inwazją. Pokonanie intruza jest oczywistą potrzebą i wzniosłym celem. Zachodzi jednak ważne pytanie: w czyim interesie walczą wojska ukraińskie wspierane przez wiele krajów NATO, skoro większość gruntów rolnych na Ukrainie nie jest własnością Ukraińców?

““““““““““““““`

Teksty źródłowe:

Ukraine’s fertile farmland goes up for sale after two-decade moratorium

Who Really Benefits from the Creation of a Land Market in Ukraine?

Ukraine launches free farmland trade despite criticism

Ukraine adopts land reform: new law opens the farmland market

The truth about corporations taking over Ukrainian agricultural lands

Why agroholdings go bankrupt. The case of Mriya | Large Scale Agriculture

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 months ago

[…] jakie bynajmniej nie dawały korzyści Ukraińcom, co gorzej, prowadziły do postępujących rozbiorów Ukrainy jakiej zasoby wyprzedawano międzynarodowym […]