Pracownikowi niemieckiej Federalnej Służby wywiadowczej (BND) Carstenowi L.  zarzuca się, że przekazał tajemnice państwowe rosyjskiemu wywiadowi. Jest on oskarżony o zdradę. W zeszłym tygodniu prokurator generalny kazał go aresztować.

Chodzi podobno o przekazywanie informacji rosyjskim służbom specjalnym. Co dokładnie mu się zarzuca i dalsze informacje ogólne są na razie nieznane. Przeszukano mieszkanie i miejsce pracy oskarżonego Carstena L. oraz innej osoby – podał Urząd Prokuratora Federalnego.

Carsten L. jako analityk miał dostęp do wszystkich danych wywiadowczych BND uzyskanych dzięki światowym podsłuchom. Dotyczyło to również operacji podsłuchowych prowadzonych przez zaprzyjaźnione służby.

W redakcji ARD pojawiła się 23.12.22  informacja, że: „Prokuratura Federalna kazała aresztować mężczyznę zatrudnionego przez BND. Oskarżają go o zdradę”. W „Wiadomościach” z tego dnia (Tagesschau ) –  autorzy Frank Bräutigam und Christoph Kehlbach  w artykule „Co oznacza oskarżenie o “zdradę” („Was der Vorwurf “Landesverrat” bedeutet”)  mówią, że: „Nie jest konieczne, aby rzeczywiście wystąpiła poważna niekorzystna sytuacja dla bezpieczeństwa zewnętrznego. Samo zagrożenie jest wystarczające”.

„Zdrada kraju”  – Landesverrat – Co to dokładnie oznacza w niemieckim prawie?

„Zdrada kraju ” uregulowana jest w § 99 Kodeksu Karnego (StGB). Zgodnie z nim zdradę popełnia ten, kto “przekazuje tajemnicę państwową obcemu mocarstwu lub jednemu z jego pośredników lub w inny sposób umożliwia dotarcie jej do osoby nieuprawnionej lub podaje ją do publicznej wiadomości w celu zaszkodzenia Republice Federalnej Niemiec lub faworyzowania obcego mocarstwa i tym samym powoduje niebezpieczeństwo poważnego uszczerbku dla bezpieczeństwa zewnętrznego Republiki Federalnej Niemiec”.

Praca ze służbami partnerskimi grozi więc zagrożeniem. Dlatego politycy już teraz obawiają się konsekwencji dla zaufania do niemieckich służb. “Jeśli rzeczywiście informacje z BND mogły dotrzeć do Rosji, to ogromnie utrudni to współpracę z naszymi partnerami” – powiedział “Handelsblatt” polityk FDP Wolfgang Kubicki. Przypuszczalnie jest to jeden z powodów, dla których władze kładą obecnie szczególny nacisk na stwierdzenie, że BND była ściśle zaangażowana w śledztwo i że sama odkryła podejrzanego rosyjskiego szpiega. Ma to być sygnałem, że „  kontrwywiad jest nienaruszony i zdolny do działania”  A więc – „ jakby nigdy nic nie było”!

Osoby odpowiedzialne niechętnie wypowiadają się na ten temat. Najwyraźniej liczą się z niebezpieczeństwami nie tylko w zakresie zbierania informacji i współpracy, ale także, (jak w przypadku Felfe z roku 1961) , w zakresie życia i zdrowia. Niewykluczone, że źródła są zagrożone . Tylko nieliczni politycy zabierają głos. Po ogłoszeniu, że w BND został zdemaskowany rosyjski szpieg- zapanowała cisza. Członkowie sejmowej komisji kontroli, która zajmuje się kontrolą służb wywiadowczych, nie zareagowali nawet zapytani.

Przewodniczący Federalnej Służby Bezpieczeństwa Bruno Kahl w związku z aresztowaniem Carstena L. powiedział: „Powściągliwość i dyskrecja są w tym konkretnym przypadku bardzo ważne. (…) W przypadku Rosji mamy do czynienia z aktorem po przeciwnej stronie, z którego brakiem skrupułów i chęcią użycia przemocy musimy się liczyć. Każdy szczegół tej operacji, który staje się publiczny, oznacza przewagę dla tego przeciwnika w jego zamiarze zaszkodzenia Niemcom. (…) Każda informacja, która wycieknie do domeny publicznej, da Moskwie wskazówki, co wiedzą niemieckie władze i w jakim kierunku prowadzą śledztwo.”

W maju t-online ujawnił trwającą od lat kampanię rosyjskiego wywiadu przeciwko Europie i NATO, w ramach której doszło do ponad 300 incydentów, w tym morderstw i sabotażu. W kręgach bezpieczeństwa panuje obecnie zgoda co do ciągłego zagrożenia ze strony rosyjskich służb specjalnych, przynajmniej od czasu wojny agresji na Ukrainę. “Rosja od zakończenia zimnej wojny nigdy nie weszła w fazę détente” – powiedział  t-online polityk SPD ds. wewnętrznych Sebastian Hartmann – “Rosja od dawna jest dynamicznym przeciwnikiem, który podejmuje agresywne działania”. Zas Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP), przewodnicząca komisji obrony, odniosła się do innego zagrożenia: “Każdy, kto ma cokolwiek wspólnego z Rosją, wie, że ludzie, którzy mogą mieć coś do powiedzenia na ten temat, mogą być łatwo wyeliminowani”, powiedziała Bayerischer Rundfunk. “I tylko dla ich ochrony dobrze byłoby nie wdawać się w dalsze szczegóły.

Jak wynika z raportu w „Der Spiegel”-  kanclerz Olaf Scholz został poinformowany o podejrzeniu szpiegostwa już wiele tygodni temu. “Wczesne informacje kanclerza wskazują, że od pewnego czasu zdawali sobie sprawę z zakresu sprawy i w związku z tym już wcześniej podjęli środki ostrożności tak dobrze, jak to możliwe” Zakładał on znaczne wysiłki w ramach służby w celu zbadania i ograniczenia szkód”. W tym miejscu wolno jest wyrazić „zdziwienie”, że jeszcze kilka dni temu (10.12.22) była mowa o tym, że Kanclerz ma zamiar rozmawiać z Putinem….

Za „zdradę kraju „grozi minimalna kara od roku do 15 lat pozbawienia wolności. W szczególnie poważnych przypadkach orzeka się karę dożywotniego pozbawienia wolności lub karę od 5 lat do 15 lat. Zgodnie z prawem, taki szczególnie poważny przypadek regularnie ma miejsce, gdy sprawca nadużywa stanowiska, które nakłada na niego szczególny obowiązek ochrony tajemnicy państwowej, na przykład jako funkcjonariusz publiczny albo żołnierz.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments