W wyniku epidemii największe gospodarki świata zachwiały się. W USA bezrobocie sięgnęło rekordowego poziomu 13,3%, podobnie zresztą jak w Kanadzie (13,5%). W Wielkiej Brytanii PKB spadł o 1,3%, w Niemczech o 2,3% a we Francji aż o 5%. Nawet w legendarnych Chinach nastąpił ekonomiczny krach (spadek PKB o 6,8%). Wśród tego ekonomicznego kataklizmu, na bastion silnej gospodarki wyrosła Polska (bezrobocie 5.8%, PKB wzrósł o 2%). 

Ekonomiści w innych krajach z zaciekawieniem analizują polski casus, aby znaleźć klucz do naszego sukcesu.

A kluczem tym jest dobre rozumienie podstawowych mechanizmów gospodarczych, jakim wykazał się rząd premiera Morawieckiego. Zamiast bez opamiętania rozdawać pieniądze na prawo i lewo, jak w obliczu epidemii uczyniły to rządy wielu tzw. zachodnich krajów, PiS skierował doskonale zaprojektowaną tarczę antykryzysową.

Zbudowana ona została tak, aby wspierać pracodawców i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W przeciwieństwie do przesiąkniętych socjalistycznym myśleniem rządów wielu krajów G20, PiS, zamiast wyniszczającej chemioterapii zaaplikowanej choremu na grypę, podał antybiotyk działający punktowo w ogniskach choroby.

Swoim działaniem PiS nie tylko uratował polskie społeczeństwo od dramatycznej recesji przez jaką przechodzi teraz strefa Euro, ale przede wszystkim udowodnił, że rozumie mechanizmy gospodarki wolnorynkowej lepiej niż rządy krajów, ciągle pouczających Polskę o tym, jak działać powinna ekonomia. 

Mało kto pamięta dzisiaj propagandę sprzed 10 mniej więcej lat o eksperckich, jakoby, rządach PO. Jeżeli rządy kolegów Trzaskowskiego miały cokolwiek wspólnego z ekspertyzą to dotyczyła ona tylko i wyłącznie oddawania za grosze polskiego majątku zagranicznym korporacjom. 

Czas obnażył kłamliwość propagandy Tuska i ludzi wokół Trzaskowskiego. Jednak potomkowie ubecji oraz ich koledzy z Wyborczej, TVN i innych ultralewicowych mediów, do dziś przekonują nas o rzekomej amatorszczyźnie PiS, a politykom partii Jarosława Kaczyńskiego próbuje się przypisywać nieistniejące afery, lub wyolbrzymiać do miary katastrofy rzadko popełniane błędy. 

Rzeczywistość pokazuje jednak zupełnie inny obraz rządów polskiej prawicy. Jak łatwo sprawdzić, polska gospodarka od kilku lat rozwija się z podziwu godną dynamiką. Co więcej, jako jedna z nielicznych na świecie przetrwała epidemię koronawirusa praktycznie bez uszczerbku. 
Nikt się do tego głośno nie przyzna, ale, możecie mi wierzyć lub nie, to od PiS-u świat uczy się teraz ekonomii.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments